• BIST 100

  11156,2%0,15
 • DOLAR

  32,89% -0,11
 • EURO

  35,86% -0,60
 • GRAM ALTIN

  2545,65% -2,11
 • Ç. ALTIN

  4149,43% -1,91

Ülkemizde Uyuz Vakaları Her Geçen Gün Artıyor!

Sağlık 19.10.2023 19:23:00 2296 0
Ülkemizde Uyuz Vakaları Her Geçen Gün Artıyor!

Ülkemizde Uyuz Vakaları Her Geçen Gün Artıyor!

 

Türk Dermatoloji Derneği ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı tarafından Antalya’da düzenlenen 31 nci Ulusal Dermatoloji Kongresi Serik İlçesi Belek turizm merkezinde bulunan bir otelde gerçekleştirildi.

Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısına Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Ertan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Murat Durdu, Prof.Dr. Pelin Koçyiğit, Prof.Dr. Akın Aktaş, Dr. Sadık Yılmaz ile Genel Sekreter Gonca Elçin katıldı.

Türkiye’nin deri hastalıklarındaki başarı oranı, deri hastalıklarında dünyada yapılan son çalışmalar tartışılıp görüşüldüğü kongreye kamu, özel ve üniversite hastanelerinden binin üzerinde dermatolog katıldı.

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Murat Durdu yaptığı açıklamada, “Ülkemizde son 5-6 yıldır uyuz salgınları yaşanmaktadır. Özellikle Şubat ayında meydana gelen deprem felaketi sonrasında uyuz salgınları gittikçe artmış durumda. İnsanların uyuz nedeniyle yaşadıkları kaşıntı derneğimizin de gündem konusu haline geldi.

Bu konuda çeşitli çalışmalar yaptık. Halkı bilinçlendirmek için çeşitli broşürler oluşturduk. Sunumlarla çeşitli toplantılar yapıldı. Çalışan hekimlerimizle birlikte Uyuz kitabı oluşturduk. Sadece dermatolog değil tüm hekimleri bilgilendirmek, erken tanıyı sağlamak ve tedaviye yaklaşımları sağlamak için kitabı oluşturduk.

Uyuz eskiden bildirimi zorunlu hastalıklardan biriydi. Zorunlu olunca sayıları vermek çok kolaydı. Günümüzde bildirimden çıkarıldığı için kesin sayıları vermek mümkün değil.

Biz hekimler olarak eskiden 1-2 vaka görürken halen Türkiye’de uyuz varmış diye söylerdik. Şu an günümüzde polikliniğe gelen hasta sayısını 40 olarak ele alırsak bunun en az 3-4 tanesi uyuz vakası olmaktadır. Bazı klinikler gelen hastanın yüzde 30 – 40 ını uyuz oluşturduğunu söylüyor. Kesin verileri almak için bildirimli zorunlu hale getirip Bakanlıkça verilerin verilmesi lazım.

Bu konuda bazı çalışmalar yapılmış. Son 3-4 yıl içerisinde 30-40 kat arttığı ile ilgili veriler var.

Özellikle kaşıntı haplarına karşı geçmeyen kaşıntıları olan hastalarda bu dönemde uyuzu ekarte etmek gerekiyor. Özellikle gece artan kaşıntı çok önemli bir semptom. Erkeklerde kasık bölgesini tutuyorsa, koltuk altı, el, parmak aralarını tutan şiddetli kaşıntılarda uyuz mutlaka akla gelmelidir. Evde birden fazla kişi varsa aksi ispatlanıncaya kadar mutlaka uyuzu düşünmek gerekiyor. Uyuz olduğunda da mutlaka dermotoskopik olarak incelenmesi gerekiyor. Tanısı konulduktan sonra bazı tedavilerle geçiyor. Şuna dikkat etmek gerekiyor. Hastaların yanında aile bireylerinin de tedavisi gerekiyor. Bu tedavi yapılmazsa sürekli tekrarlamalara neden oluyor.

Uyuzda önemli olan parazit yıkandıktan sonra o paraziti istediğiniz kadar yıkayın tek başına yıkamakla çözüm olacak bir şey değil. Yıkamanın az olması sadece bulaştırmayı artırıyor. Uyuz olan biri yıkanmadığında hastalığın deri geçişini artırırsınız. Günlük yıkanmak bu sıklığı azaltacaktır.

Uyuz hastalığında temas önemli. Yakın temaslardan biraz kaçınmak lazım. Özellikle toplumumuzda tokalaşmanın çok bulaştırmadığı söyleniyor. Ancak bizim yeni yaptığımız çalışmalar gösterdi ki çok çabuk bulaşabilecek canlılar. Bulaşma ile ilgili yeni veri yok ama ikinci dünya savaşında yapılmış tek bir çalışma var. Etik olarak bunu bulaştırayım gözlemleyelim diye bir çalışma yapamıyorsunuz. Mikroskopik olarak incelendiğinde çok kolay hareket ediyor, kişiden kişiye bulaşabilir. O nedenle insanlar yakın temastan kaçınması lazım. Tokalaşmak çok basit saniyelik de olabiliyor. Bazı insanlar neredeyse 10 dakika tokalaşıp kalabiliyorlar. O vakaların geçmeyeceğini söyleyemezsiniz. Sarılmak da aynı şekilde. Bazı bölgelerde insanlar çok haşır neşir oluyorlar. Aslında bir kongreye katılmak bile aslında büyük bir sorun. Özellikle bu ortamlarda insanlar ayda yılda bir birbirlerini gördükleri için büyük bir risk aslında.

Yeni doğanlarda Uyuz çok önemli. Geçenlerde 2 aylık bir bebek geldi. Çocuğa verdikleri ilk hediye uyuz. Yeni doğan bir çocuğa insanlar hemen gelip altın takarlar. Bu esnada çocuğu kucaklarlar. O sırada kesinlikle bulaştırıcı özelliği oluyor. Çocuklar birde kaşındıklarını ifade edemedikleri için tanı süreci gecikiyor. Çoğu kaşıntı egzama zannediliyor. Tanısal gecikmelerde çocuğun annesine, bakıcısına, yakınlarına bulaşabiliyor. Çocuk bebek ziyaretlerine gelen bütün çevreye bulaştırabiliyor. Sonuçta suçlu olan çocuk değil ama ilk hediyesi uyuz oluyor.

Uyuz hastalığı, bilimsel adı Sarcoptes scabiei olan mikroskopik sekiz bacaklı akarların sebep olduğu bir enfestasyondur.

Akarların deriye bıraktığı yumurtalar ve dışkı atıkları deride bir alerjik tepkimeye, rahatsız edici bir kaşıntıya ve döküntüye neden olur.

Sıcak duş sonrası ve özellikle geceleri artan kaşıntı en büyük bulgulardandır. Kaşıntı özellikle el ve ayaklarda parmak araları, kulak arkaları, bel bölgesi ve koltuk altlarında yoğunlaşır.  Deri içerisinde parazitlerin açtığı tüneller hastalık için oldukça tipiktir. Bu tünellerin ucunda küçük kabarıklıklar, su toplamaları ve kabuklanmalar görülebilir. 

Uyuz Dünyada belli dönemlerde salgınlara yol açar. Yirmi yıl önce bir uyuz hastası gördüğümüzde ‘uyuz halen var mıymış’ derdik ve çok şaşırırdık. O zamanlar hastalara uyuzu açıklamak için de ‘sosyete uyuzu’ gibi bir şey söylenirdi. Çünkü insanlar bu durumu gerçekten kabullenmezlerdi. O zamanlar Türkiye’de yok gibi diyebileceğimiz uyuz son 5-6 yıldır ülkemizde salgın şeklinde. Bırakın artık günde bir vaka görmeyi, günde 3-5 hasta görmeye başladık. Bazı hastanelerde dermatologlara başvuran hastaların %30-40’ını uyuz oluşturduğu belirtilmektedir.  Ülkemizde yapılan çalışmalarda uyuz vakalarının 2017 yılına göre 2018’yılında yaklaşık 7 kat arttığı, 2017 ile 2019 yılı karşılaştırıldığında ise 30 kat artış gösterdiği bildirilmiştir.

Türkiye’de uyuz vakaları geçen yıla göre yüzde 30 arttı. Düzensiz göçü, pandemiyi, kısıtlı sürede hasta muayene etmeye çalışmayı ve ne yazık ki ülkemizdeki depremler nedeniyle insanların toplu yaşamak zorunda kalması, temizlik için gereken su ihtiyacının karşılanamaması uyuzdaki artışın nedenleri olarak sayılabilir.

Uyuz hastalığında doğru teşhisin konulması için mutlaka dermatoloji uzmanının detaylı muayenesi gereklidir. Hekim tarafından uyuz akarlarının belirtileri kontrol edildikten sonra vücutta gözlemlenen akarlar dermatoskop yöntemiyle incelenir ve yine hekim tarafından gerek görülürse bölgesel kazıma yapılabilir. Ancak ne yazık ki 5 dakikalık bir muayene süresi, teşhis için hastaya gereken vakti ayırmak için yeterli değildir. Bu da uyuz tanısı almamış ve tedavisine başlanamamış hasta demektir. Böylelikle bulaş devam etmekte daha fazla kişi uyuzdan etkilenmektedir. 

Uyuz hastalığı kendiliğinden iyileşmez, hastalık sadece reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir.

En yaygın tedavi, bir krem veya losyonun boyundan aşağıya tüm vücuda hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulanmasıdır. Bu krem ya da losyon vücut üzerinde 8 – 14 saat bekletilir ve sonrasında yıkanılır. Hijyen koşullarına dikkat etmek ve hekimin verdiği tedaviyi sürdürmek uyuzla baş etmenin en önemli koşullarındandır.

Bu tedavi uygulanırken de hastaların banyo yapması ve giysilerinin, çarşaflarının yüksek sıcaklarda yıkanması gerekir. Toplu yaşam ortamlarında uygun banyo ortamları yok ise veya sağlanamayan hastalarda ise bazı haplar kullanılabilir. Daha önce ülkemizde uyuzda kullanılan haplar yoktu. Ancak son dönemde ülkemizde de bu ilaç bulunmakla birlikte ücretli olarak temini mümkün olmaktadır. Söz konusu ilaçların vakit kaybedilmeden SGK kapsamına alınması ve deprem bölgesi başta olmak üzere yurttaşlarımızın bu ilaçtan faydalanmasını talep ediyoruz.

Covid-19 enfeksiyonlarında hastayı izole etmek, çevresindekileri de ondan korumak ne kadar gerekliyse; uyuz tanısı almış hastayla aynı yaşam alanını paylaşan bireylerin de mutlaka tedavi olması gerekir.

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar da taşıyıcı haline geldiler. Ailelere bir uyarıda bulunmak isteriz: Eğer ailenizde uyuz tanısı almış bir kişi varsa mutlaka önlem alabilmeleri için okul yönetimine bildirin. Aksi halde çocuğunuz da iyileşemeyecek ve çok sayıda öğrencinin de hastalanmasıyla okulda zincirleme bir bulaşa neden olacaktır.

Böylelikle buradan bir kez daha topluma seslenmek isteriz: Tanı konulmuş bir uyuz hastalığınız varsa sadece sizin değil sizinle yaşayan herkesin verilen tedaviyi uygulaması en önemli noktadır. Aksi halde tedaviniz işe yaramayacaktır. Hem siz iyileşemeyecek hem de çevrenizdeki kişiler de uyuz hastalığına yakalanacaklardır. Hasta olduğundan şüphelenilen kişilerin kişisel malzemeleri kullanılmamalı ve direk temastan kaçınılmalıdır.

Hatay başta olmak üzere deprem bölgesinde de uyuz vakalarında büyük bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Toplu yaşam ortamlarında hijyen önlemleri alınmadığında uyuz ve bitlenme vakalarının artacağını aylar önceden söylemiş ve uyarıda bulunmuştuk.


Odasında kliması bozulan otel müşterisinden yataklı protesto

Başkan Bahar, anma töreni sonrası defnedilecek

SERİK BELEDİYESİ, EMEKÇİNİN HAKLARINI TESLİM ETTİ

Tekneden denize düşen ATSO Başkanı Bahar, yaşamını yitirdi

Çalık, “Neden daha iyisi olmasın? ”

ALTIN ÇOCUKLAR ALTIN SONUÇLAR

Thalisson Antalyaspor’umuzda

Antalyaspor ile HDI Sigorta Omuz Omuza

Kabadayı: “Büyük Katma Değeri Kazandırmayı Hedefliyoruz”

Serik İlçe Jandarma Komutanı Ali Duman göreve başladı

HÜDA PAR heyetinden Serik ilçesine ziyaret

Serik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması

15 Temmuz’da şehit mezarları ziyaret edildi

Serik’te otluk alanda çıkan ve ormana sıçrayan yangın büyümeden söndürüldü

Söker, “Hakimiyet milletindir”

Serik’te kadın güreşçilerin başarısı

Demokrasi ve Milli Birlik Günü okçuluk yarışması düzenlendi

“CATA Lounge Coifffeur” kuaför ve güzellik salonu Belek’te açıldı

Berberler, kuaförler ve güzellik salonları Pazar günleri kapalı olacak

SERİK BELEDİYESİ YAZ KAMPI’NA YOĞUN İLGİ

Serik’teki motosiklet kazasında 2 kişi yaralandı

Serik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Resim ve Fotoğraf Sergisi Açıldı

2024 TEKNOFEST TEKNOLOJİ YARIŞMALARI ANFAŞ’ta

Zabıta, tuvalette unutulan çantayı, sahibine ulaşarak teslim etti

Anfaş yönetimi ziyaretlerini sürdürüyor

Serik’te otluk alanda çıkan yangın evlere sıçramadan söndürüldü

ANFAŞ YÖNETİMİ ATSO’YU ZİYARET ETTİ

Servis minibüsü ile motosikletin karıştığı kazada motosiklet sürücüsü ağır yaralandı

Serik Belediyesi pehlivanlarından iki birincilik

*Belek Doğa Tour'dan Ücretsiz Yerel Rehberlik Hizmeti*

Yükleniyor

Odasında kliması bozulan otel müşterisinden yataklı protesto

Tekneden denize düşen ATSO Başkanı Bahar, yaşamını yitirdi

Serik İlçe Jandarma Komutanı Ali Duman göreve başladı

Serik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anması

15 Temmuz’da şehit mezarları ziyaret edildi

Söker, “Hakimiyet milletindir”

Kepekçi Kaptanı kaybettik

Berberler, kuaförler ve güzellik salonları Pazar günleri kapalı olacak

Yılmaz, sıcak havalarda beton dökülmesi ile ilgili uyarılarda bulundu

Modern Talking grubunun vokalisti THOMAS ANDERS, solo projesi ile Antalya'da!

Başkan Bahar, anma töreni sonrası defnedilecek

SERİK BELEDİYESİ, EMEKÇİNİN HAKLARINI TESLİM ETTİ

Kabadayı: “Büyük Katma Değeri Kazandırmayı Hedefliyoruz”

HÜDA PAR heyetinden Serik ilçesine ziyaret

SERİK BELEDİYESİ YAZ KAMPI’NA YOĞUN İLGİ

Anfaş yönetimi ziyaretlerini sürdürüyor

ANFAŞ YÖNETİMİ ATSO’YU ZİYARET ETTİ

Anfaş ve Vakıfbank arasında protokol

Çimen, “Türk Bayrağı Türkiye Cumhuriyeti'nin kırmızı çizgisidir”

Anfaş Yönetim Kurulu protokol Ziyaretlerine devam ediyor

Thalisson Antalyaspor’umuzda

Antalyaspor ile HDI Sigorta Omuz Omuza

Serik’te kadın güreşçilerin başarısı

Demokrasi ve Milli Birlik Günü okçuluk yarışması düzenlendi

Serik Belediyesi pehlivanlarından iki birincilik

Başkanlar’dan Milli Takıma Tam destek

Serik belediyesporda Teknik Direktör Geylani dönemi başladı

SERİK BELEDİYESİ, YAZ KAMPI BAŞLIYOR

Karatecilerin Kuşak terfi sınavı yapıldı

1 SEZONDA 3 KUPA

Söker, “Sağlık kompleksimizin yıl sonunda teslimi öngörülüyor.”

Serik’te gönüllüler

Eşek sütü içtiğim zaman at gibi koşuyorum

Serik Devlet Hastanesine yeni kalp cerrahı ile dil ve konuşma terapisti atandı

Serik İşitme Engelliler Derneği, Serik devlet Hastanesinde Başhekim Serkan Kurt'u ziyaret etti.

Devlet hastanesi Yaşlıları bilgilendirdi

Ayşe Başkan Fizyoterapi merkezi açıldı

Hayırseverden Hastaneye ventilatör ve EKG cihazı

Başkan adayı doktordan kazazedeye acil müdahale

Hayırseverden Hastaneye Panoramik Dijital Röntgen Cihazı

“CATA Lounge Coifffeur” kuaför ve güzellik salonu Belek’te açıldı

Berberler, kuaförler ve güzellik salonları Pazar günleri kapalı olacak

*Belek Doğa Tour'dan Ücretsiz Yerel Rehberlik Hizmeti*

THY Dünya Golf Kupası Antalya'da

SERİK BELEDİYESİ EKMEK FIRINI ÜRETİME DEVAM EDİYOR

Çömezoğlu, “Keçiboynuzunu tam olgunlaşmadan Hasat yapmayalım.”

Dünyanın önde gelen yapay zeka şirketleri Antalya’da buluştu

ÖZKAYA, “ŞEHRİMİZİN MARKA DEĞERİNE KATKI SAĞLAYACAK KIYMETLİ BİR GİRİŞİMDİR”

Gloria Hotels & Resorts, Özaltın Elmalı GES Projesi ile enerjisinin güneşten alıyor

Regnum Carya’ya Altın Ödül!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16