Bugün - 18 Şubat 2019 PazartesiKünyemizReklamlarHakkımızda

images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Serik   19°°C
 
Mecek Seçim Çalışmalarını Yoğun Bir Şekilde SürdürüyorMillet İttifakı İyi Parti Serik Belediye Başkan Adayı Yusuf Mecek, 31 Mart ..
ESNAF ODASI 1. YILINI DEĞERLENDİRDİ

Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, düzenlediği basın toplantısı ile göreve başladıkları günün birinci yılında, son bir yıllık faaliyetlerini tanıttı.

Yaşam Haberi - 23 Ocak 2019 Çarşamba

(20:21)

Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, düzenlediği basın toplantısı ile göreve başladıkları günün birinci yılında, son bir yıllık faaliyetlerini tanıttı.

Basın mensupları ile çarşamba günü bir araya gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, yaptıkları basın açıklamasında bir yıllık süre içerisinde şu faaliyet ve hizmetlerde bulunduklarını söyledi:

 

10.01.2018 tarihinde 3483 kişilik hazirun listesiyle yapılan Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odasıseçimli genel kurulunda Allah’ın izni ve esnafımızın teveccühü ile şahsım ve yönetim kurulum 1555 oy alarak 15.01.2018 tarihinde göreve başladık.

Göreve başladığımız gün toplamda 52.137.30TL. nakit para ve 1.139.784TL. borçlu olarak kasayı teslim aldık. Borçlarımız (Arsa: 164.411.38TL. + İnşaatdan dolayı müteahhit firmaya: 515.000.00TL. + Mevcut oda binamız Halk Bankası’na ipotek ettirilerek: 348.432.14TL. bankaya + işten ayrılan personel tazminatları: 111.941.25TL. olmak üzere)

Bunun yanında üst birliğimize ödenmeyen 2 yıllık katılım payı borcu (2016-2017): 28.760,78 Tl.

Bunun yanında mevcut hizmet binamızın 3 yıllık aidat ücreti (aylık 70,00 Tl. toplam 2.520,00 Tl.) ve asansör bakım ücreti dahi ödenmemiştir. Odamız bunları dahi ödeyemeyecek halde idi.

Bunun yanında işlerliğini kaybetmiş, artık hizmet veremez durumda olan bilgisayar (eski nesil tüp bilgisayarlar) sistemi devir aldık.

Bunun yanında deforme olmuş araç, gereçler ve bakımsız bir hizmet binası teslim aldık.

 

İŞE NASIL BAŞLADIK VE NELER YAPTIK..

 

İşe başkan ve yönetim kurulu olarak 6 ay maaşlarımızdan feragat ederek ve ödemelerimizi faizsiz yapılandırarak odamızı düşmesi muhtemel zor durumdan kurtardık.

Odamızı daha kontrol edilebilir, daha şeffaf olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı veri tabanı ESBİS sistemine kanun gereği entegre ettik. Bundan dolayıdır ki bütün tahsilatlar bakanlık nezdinde yapılmakta, Aidat ücreti belirleme tamamen bakanlar kurulu yetkisindedir.

Odamız bünyesinde bulunan Basit Usul Muhasebe birimimizi bakanlığımızın kararı doğrultusunda kanun gereği Defter Beyan Sistemine entegre ettik. Bundan dolayı basit usul muhasebe ücretlerinde artış olmuş bu artış sebebi maliyet giderlerinin artması ve muhasebe ücretini TESK’ in  belirlemesidir. Bizler esnaf odası yönetim kurulu olarak gelen genelge fiyatlarını uygulamakla yükümlüyüz.

-Daha sonra Defter Beyan Sistemi gereği esnaflarımıza daha iyi hizmet verebilmek için bünyemize Mali Müşavir personel aldık.

Tabii ki odamızda bakanlık sistemi ESBİS’ in kullanılmaya başlanması. Hem de basit usul muhasebe birimimizin Defter Beyan sistemine geçmesi neticesinde mevcut bilgisayar sistemi yetersiz kaldı. Bilgisayarlarımızı sisteme uygun hale getirebilmek adına yeni teknoloji İ5Kasasız bilgisayarlar ile tamamını yeniledik.

Esnaflarımızı daha nezih bir ortamda ağırlamak ve daha iyi hizmet verebilmek için mevcut odamızı tamamen bakımdan geçirdik.

Esnaf Odası yeni hizmet binamızı tek lira dahi kredi kullanmadan ve bir yıllık görev süremiz bile dolmadan 28.12.2018 tarihinde iskanını da almak kaydı ile tamamladık.

İnşaattan kalan son borçlarımız bugün itibari ile son taksidi, Mart ayında ödenmesi koşuluyla arsaya 56.962.19TL.dir. Yüklenici firmaya son taksidi olan ve Mayıs ayında ödenmesi koşuluyla binaya:135.000.00TL.dir.

Mevcut odamızın daha önceki yönetim tarafından ipotek ettirilmesiyle alınan 348.432.14 TL. lik borcun bugün itibariyle 87.168.48 TL.sini ödedik. Kalan borcumuz 261.263.00TL.olup taksitler halinde ödemeye devam edilmektedir. Odamız adına AESOB’tan kullanılan 50.000.00 TL. faizsiz kredimiz bulunmakta günü dahilinde taksitler halinde ödenmektedir. Bunun dışında hiçbir borcumuz kalmamıştır.Hedefimiz 15.01.2020 tarihi olan 2. yılımızda hiçbir borcu olmayan Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimidir.

Binamıza taşınmaya gelince; bizden önceki yönetim tarafından projesi 1 kat eksik çizdirildiği için tekrardan tadilat projesi çizdirilmek kaydı ile son katı çelik konstrüksiyon olarak ve mevcut mimari görünüşü bozmadan tamamlayıp öyle taşınmak. Çatı katının yapılması ve iç donanımının tamamlanması yaklaşık 200.000.00 TL.’yi bulmaktadır. Mali bütçesini en kısada sürede ayarlayıp, eksikliklerin tamamlanması en büyük çabamızdır. Çünkü esnafımız, her şeyin en iyisine layıktır.

 

MALİ HİZMETLERİMİZ DIŞINDA NELER YAPTIK...  

Resmi kurum ve kuruluşlarla yapacağımız  protokollerin resmiyet kazanması için odamıza ait LOGO olması gerekmekteydi. İvedilikle LOGO çalışmalarına başladık ve Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na yakışır bugünkü kullandığımız Kırmızı Zemin Üzerine Üç Beyaz Sütun ve Ayyıldızımızın kullanılmasına karar verdik. Bu bağlamda; 

Yükselen Üç Beyaz Sütun: Güçlü Esnaf, Güçlü Oda, Güçlü Serik’i, Ayyıldızımız ise: Yerli ve Milli olmayı simgeliyor.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                            Esnaflarımızın 7143 sayılı kanunla çıkan aftan yararlanmaları için şuan mevcut sayımız olan 3718 esnafımızı SMS ve tek tek arayarak bilgi verilmek suretiyle aftan yararlanmalarını sağladık.

Bunun yanında Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında sosyal, kültürel ve mesleki kurslar alanında protokol imzaladık. Bu protokol sonrası ilk olarak elektrikçi esnafımıza elektrik tesislerinde güvenlik, topraklama ve ölçme raporu düzenlemesi yetki belgesi kursu düzenleyerek 35 elektrikçi esnafımızın belge almasını sağladık.

İlçe Emniyet müdürlüğümüz ve motorcu esnaflarımızı huzur ve istişare toplantısında bir araya getirdik. Motorcu esnaflarımızın talepleri doğrultusunda sıkıntılarının büyük bir bölümünü çözüme ulaştırdık.

Yine Ağustos ayı içerisinde elektrikçi esnafımıza değişen enerji takip sistemi (ETS) hakkında bilgilendirilmelerini ve sisteme entegre olmalarını sağladık.

Odamıza bağlı fotoğrafçı esnaflarımız ile bir araya gelerek istişareler ile sorunlarına çözüm odaklı girişimlerde bulunduk.

Odamıza kayıtlı galerici esnafımız için yeni mevzuat olan, yeterlilik belgesini almaları konusunda yardımcı olduk.

Odamıza bağlı kantinci esnafımızın sorunlarıyla alakalı Tarım İlçe Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Zabıta Müdürlüğümüz ile bir araya getirerek, sorunların çözülmesi hususunda çalışmalar yaptık.

Odamıza bağlı oto boyacı esnafımızın sigorta ekspertizleri ile olan sıkıntılarını fiyat tarifesi çıkartarak, çözüme ulaştırdık.

Odamız bünyesinde bulunan mobilyacı, marangoz, demirci, kaynakçı, tornacı ve elektrik tesisatçısı esnaflarımızı çeşitli zaman dilimlerinde uluslar arası fuarlara götürerek teknolojik gelişmelerden yeniliklerden ve yeni aletlerin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmalarına öncülük ettik.

Odamızın girişimleri ile sanayi esnafımızın talebi olan 8.50 cm. kat yüksekliğinin daha da üstünde olan 9.50 cm. olmasının kararını belediyemiz ile görüşerek, onaylanmasını sağladık.

Ve yinegirişimlerimiz neticesinde sanayimize çoğunluk esnafımızın talebi olan  küçük ve büyük araçlar için belediyemiz imkanları ile indir bindir rampasının yapılmasını sağladık.

Odamızın girişimleri neticesinde sanayimizin atıl durumda olan yeşil alan arsasını belediyemiz imkanları ile esnafımızın kullanacağı park haline getirilmesini sağladık.

Girişimlerimiz neticesinde Akdeniz Elektrik İl Müdürlüğümüz ile görüşülerek, sanayimizin komple elektrik sisteminin projesinin çizilmesini sağladık. Nasip olursa, en kısa zamanda yenilenme çalışmalarının başlaması sözünü aldık.

Sanayimize MOBESE kamera sistemi kurulması hususunda İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ile görüştük. Program dahilinde yapılacağının sözünü aldık.

Diğer kurum, kuruluşlar ve üst birliğimiz olan AESOB ile iyi ilişkilerimiz neticesinde, esnaflarımızın sıkıntılarını hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturduk.

Bu hizmetlerimizin yanında, her daim iyi gününde, kötü gününde esnaflarımızın yanında olmaya büyük özen gösterdik, gösteriyoruz. 

Bizim bir sloganımız vardı: Güçlü Esnaf Güçlü Serik.Onun için biz esnafın 112 ambulansıyız. Her zaman hangi konuda sorun yaşarlarsa yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim.

Bu vesile ile tüm esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı işler bereketli kazançlar dilerim. Saygılarımla…”


Kaynak / Editör: Serik Postası - Namık Kemal KILINÇ Okunma 470

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

Kazakistanlı Margaritta Kim islamı seçti
Kılınç ve Keskin Ailelerinin Mutlu Günü
Mustafa Şentop Çalık’ı Makamında Ziyaret Etti
Safaride Cip Uçuruma Yuvarlandı: 1 Turist Öldü, 7 Yaralı Var
Serik’te Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü yapıldı
Şimşek Ailesi’nin mutlu günü
Mobilet sürücüsü ucuz kurtuldu
Gülgün Telekom’dan sevgililere karanfil

Diğer Haberler

Yunuslar’da yol isyanı
Dev Organizasyon Serik’te
Serik Anadolu’da Santranç heyecanı
Serik’in asansörlü ilk okulu
Serikli Gürler’in Büyük Başarısı
Gebiz Ölüm Yoluna Tepki
Serik Devlet Hastanesinde Diyaliz Hizmeti Başladı
Seradaki domatesleri ilaçla kuruttular
E-Gazete (Serik Postası)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Ali Oğuz Kehya

Ali_Oğuz_Kehya Murtazam Benim

15.02.2019 12:54:46

23 Şubat 1990   Bu yaz sezonunda Belek Şeytan Evimde ..

A. Bayar

A._Bayar ZOR OLMASA GEREK

14.02.2019 16:45:40

“Gökyüzünün başka rengi de varmış!..

Kadir TEMİZ

Kadir_TEMİZ Orantısız kasisler!

27.05.2016 10:13:26

Uzunca bir süredir ara verdiğim yazılarımda bu hafta &l..

Necati GÖKDEMİR

Necati_GÖKDEMİR BAYRAK

27.06.2014 03:29:41

Yorgan gider kavga biter, Yiğit ölür name kalır, ..
Son Dakika: Çakış'ta İntihar Vakası!ANTALYA'nın Manavgat ilçesi Çakış Mahallesi'nde ikamet eden F..
En Çok Okunanlar
Son Dakika | Olaylı Serikspor - Cizrespor maçı için Grup Pehlivanlarda Bugün oynanan TFF 3'üncü Lig müsabakası Serikspor - Ciz.. Antalya İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne iki adet .. Serik sahaya indi Yeşil-beyazlılar, yeni sezon hazırlıklarına kendi tesislerinde günde t.. Belek yolundaki Kaza da 2 kişi yaralandı Serik Belek turizm yolunda meydana gelen iki araçlı kazada iki kişi ..

31 Mart yerel seçimlerinde tercihiniz nedir? (İsminiz gözükmeyecek)


Anketler
   Yusuf MECEK (İYİ-CHP)3 Kişi (% 33 )
   Mehmet HABALI (DSP)4 Kişi (% 44 )
   Enver APUTKAN (AKP-MHP)2 Kişi (% 22 )

Toplam 9 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Antalya)
Bugün
9°°C - 19°°C
Salı
10°°C - 21°°C
Çarşamba
10°°C - 20°°C
Perşembe
10°°C - 19°°C

Günün Sözü


Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.


(M.AKİF ERSOY)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,20