Bugün - 18 Şubat 2019 PazartesiKünyemizReklamlarHakkımızda

images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Serik   19°°C
 
Mecek Seçim Çalışmalarını Yoğun Bir Şekilde SürdürüyorMillet İttifakı İyi Parti Serik Belediye Başkan Adayı Yusuf Mecek, 31 Mart ..
Güner’den Türkiye’de yeni sınav sistemi ve gündemden düşmeyen dershanecilik değerlendirmesi

Muhabirimiz N Kemal Kılınç, yeni sınav sistemi ile dershanecilik konularında Oluşum Dershanesi Kurucu Temsilcisi Nihat Güner ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Eğitim Haberi - 11 Ekim 2013 Cuma


(12:35)

Muhabirimiz N Kemal Kılınç, yeni sınav sistemi ile dershanecilik konularında Oluşum Dershanesi Kurucu Temsilcisi Nihat Güner ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Değişen sınav sistemleri ile dershanecilik ile ilgili detaylı bilgiler veren Nihat Güner, sistemin olumlu ve olumsuz yönlerine de dikkat çekti. Tek sınava bağlı olmanın yıllardır velilerin ve öğrencilerin şikayetçi olduğu bir konu olduğuna vurgu yapan Güner, “Yeni sistemle birlikte tek sınavda yaşanabilecek olumsuzluklar kaldırılmış oldu” dedi.

İşte; Nihat Güner’e yönelttiğimiz sorular ve verdiği cevaplar:

 

* Yeni öğretime geçiş sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

1997 yılında LGS ile başlayan liselere geçiş sınavı 2005’te OKS’ye dönüştürüldü. 2008’de ilköğretim başarı puanları alınarak SBS ismiyle üç sınav yapıldı. Tekrar 2010 senesinde SBS tek sınav olarak uygulandı. Bu sistemle ise öğrenciler liselere merkezi sınav yerine yıl içerisinde yapılacak merkezi yazılılarla yerleştirilecek. Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile tarihi ve Atatürkçülük dersleri merkezi değerlendirme kapsamında olacak. Bu sene 8. sınıflara uygulanacak olan bu sistemde 1. dönem 6 adet  2.dönem  6 adet olmak üzere toplam 12 yazılı sınav yapılacaktır.


* Merkezi yazılalar hangi tarihte yapılacak?

Merkezi yazılılar Kasım ve Nisan aylarının son haftasında  okullarda uygulanacak. Öğrenciler kendi okullarında sınava girecekler. Öğretmenler ise farklı okullarda görevli gözetmenlik yapacaklar.


* Yeni sistemde merkezi yerleştirmede kullanılacak puanlar nasıl oluşturulacaktır?

Öğrencinin 6,7 ve 8.sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklı merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı liselere yerleştirme de kullanılacaktır.


* Bir eğitimci olarak yeni sistemin değerlendirmesini yaptığımızda sistemin olumlu ve olumsuz yanları nelerdir?

Yeni sistemi  artısı ve eksisiyle değerlendirdiğimde her şeyden önce şunu belirtmek isterim; yeni sistem tüm Türkiye’de müfredatın aynı zamanda tamamlanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durum sisteme olumlu katkı sağlamaktadır. Ancak tüm müfredatın aynı zamanda işlenmesi ve sınavdan önce tüm devlet okullarında aynı zamanda bitirilmesi okullarımızda strese yol açabilir. Devamsızlığın liselere yerleştirilmede ölçü olarak kabul edilmesi okula devam konusunda olumlu katkı sağlayacaktır. Tek sınava bağlı olumsuzluklar yıllardır velilerimizin ve öğrencilerimizin şikayetçi oldukları bir konuydu. Yeni sistemle birlikte tek sınavda yaşanabilecek olumsuzluklar kaldırılmış oldu. Öğrencilerin sınavları kaçırması durumunda mazeret sınavlarına girebileceği belirtildi. Ancak bu durum rapor alımlarına artıracaktır. Yıl sonu başarı puanlarının etkisininyüzde 30 olması tüm derslerden alınan notları önemli hale getirmektedir. Bu yönüyle olumlu bir gelişmedir. Diğer taraftan ise yüzde 30 oranın etkili olması okullarımızda hormonlu notları artırabilir ya da  öğrenci velisiyle öğretmeni karşı karşıya getirebilir. Çünkü biliyorsunuz merkezi yerleştirmelerde 1 puan bile çok fazla öğrencinin öne geçmesine ya da geriye gitmesine sebep olabiliyor. Öğrencilerimizin yaşadığı sınav kaygısı sınav sayısından dolayı artabilir. En önemlisi de sınav sayısının çokluğu nedeniyle güvenlik konusunda sorunlar yaşanabilir. Bakanlığımızın bu konuda çok titiz ve dikkatli olması gerekmektedir.


* Bir dershaneci olarak bu sistem dershaneye olan ihtiyacı azaltır mı?

Ben 14 yıldır dershanecilik sektöründeyim. Yıllardır edindiğim tecrübeler ışığında diyebilirim ki; yeni sistem dershanelere olan ihtiyacı azaltmaz tam tersine artırır. Dershanecilik ihtiyaç olduğu için var olan bir sektördür. Yıllardır dershaneler okullara destek olmak için hizmet vermektedir. Bizler dershanede yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredatı anlatmaktayız.Dershane müfredatı, okul müfredatı diye bir şey sözkonusu değildir. Bir tane müfredat vardır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu müfredat bunun dışında sınava hazırlık amacıyla dershanelerde test tekniği ve soru çözme üzerinde çalışmalar yapılır. Ancak dershaneler artık sadece test çözülen kurumlar değildir öncelikle bu inanışı değiştirmek gerekir. Dershaneler olarak bizler kendimizi her geçen gün yenileyen kurumlarız. Bu anlamda eğer öğrenci ya da öğrenci velisi eğitim alanında ihtiyaç duyarsa,  dershaneye  kayıt yaptırırlar. Bunun dışında öğrencilere ya da velilere dershane kayıt yaptırma konusunda bir dayatma söz konusu değildir. Kısacası arz ve talep konusudur. Yeni sistemde her dönem 6 yazılı merkezi sistemle yapılacak ve bu yazılılarda alınan notlar öğrencinin liseye yerleştirilmesinde etkili olacaktır. Bizlerde kendi kurumumuzda yeni sistemin alt yapı çalışmalarını tamamladık, okullardaki yazılılara uygun çalışmalar yaptık. Bu durum yazılıların önemini artırtmaktadır. Üstelik tüm ülkedeki müfredatın Kasım ve Nisan aylarının son haftasına yetiştirilmesini düşündüğümüzde, tüm öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyi aynı olmayabilir. Tüm bu faktörler dershaneye olan ihtiyacı artıracaktır. Dershaneciliğin ortaya çıkış noktasına baktığımızda görüyoruz ki; arz talep ilişkisiyle ortaya çıkmıştır. Kıyasıya rekabetin olduğu yerde, yarışta öne geçmek isteyen öğrenciler destek almak isterler. Bu rekabet sürdüğü müddetçe dershanelerin kapatılması mümkün değildir. Serbest  piyasa ekonomisini  savunan bir iktidarın anayasanın girişim özgürlüğüne aykırı bir karar alacağını düşünmüyorum. Dolayısıyla ihtiyaç olduğu sürece dershaneler de varlıklarını sürdüreceklerdir.


* Siz kendi dershanesizde yeni sistem için nasıl bir hazırlık yaptınız?

Oluşum Dershanesi olarak biz sürekli kendini güncelleyen bir kurumuz. Eğitimin temel yapısı değişim ve gelişimi zorunlu kılmaktadır. Bizde oluşum ailesi olarak bu yapıyı ilke edindik. Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarının ardından programımızda gerekli değişimleri yaptık. Öğrencilerimizin merkezi yazılılarda sorumlu oldukları derslerden  din kültürü ve ahlak bilgisi dersini de 8.sınıf programımıza ekledik. Oluşum Dershanesi olarak akademik takvimimizi ve programımızı inceledik ve yeni sisteme uygun hale getirdik. Buna göre ortalama 2 haftada bir merkezi yazılılara hazırlık sınavı yapmaya başlıyoruz. Yayıncılarımızla yaptığımız toplantılar sonucu merkezi yazılılara hazırlık yayınlarımızı aldık. Öğrencilerimiz bu sene Oluşum Dershanesi’nde hem yazılı sınavlara  hem de deneme sınavlarına girecektir. Yeni liselere geçiş sistemini velilerimize anlatmak adına bilgilendirme toplantıları yaptık. Yayıncılarımızla yapmış olduğumuz anlaşma sonucu yeni sisteme uygun kitap setleri ve testlerimizi de öğrencilerimize dağıttık. Kısacası yeni sisteme merkezi  yazılılara hazırız.


* Bir eğitimci olarak sizin veli ve öğrencilere önerileriniz nelerdir?

Herşeyden önce belirtmek istediğim konu eğitimde başarılı olmak için veli desteği şarttır. Velilerimizin çocuklarıyla yakından ilgilenmesi, okullara ve dershaneye düzenli olarak gelip bilgi alması önemlidir. Veli desteği olmadan hiçbir öğrenci eğitim hayatında başarılı olamaz. Çocuklarımızın yaratıcılığını geliştirici sosyal aktivitelere daha fazla zaman ayırmalıyız. Bilgisayar ve TV’den uzak  tutmak bu anlamda önemlidir. Çocuklarımızın arkadaşını evinize davet ederek onları tanımaya çalışmalıyız. Unutmamalıyız ki; çocuklarımız geleceğimizdir. Bu konuda sizler de bizler de aynı ortak amaca hizmet ediyoruz.


* Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın dershanelerin kapatılması konusunda açıklamaları oldu. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Sayın Bakanımız Nabi Avcı’nın söylediklerini şakınlıkla takip ediyorum. 14 senedir dershanecilik sektörü içinde yöneticilik yapmaktayım. Ruhsatların yenilmesi ile ilgili açıklamayı hayretle karşıladım. Çünkü biz dershaneler olarak bir kere ruhsat alırız ve yenilemeyiz. Sayın Bakanın danışmanları bu konuda kendilerini uyarmış olacak ki aynı gün içinde bu habere düzeltme yapıldı ve yeni açılacak dershanelere ruhsat verilmeyeceğini açıkladı. Bu çelişkili haberler bile Milli Eğitim Bakanlığı açısından düşünülmesi gereken açıklamalardır. Yine Sayın Bakan dershanecilik kavramını tanımayacaklarını, eğer meclis onaylarsa özel öğretin kanununda yer alan dershanecilik kavramını kanundan çıkartacaklarını açıkladı. Avrupaya baktığımızda  özel  kurumların Eğtim Bakanlığı’na bağlı olmadığını görüyoruz. Bu konuda yetkili mercii belediyelerdir. Dershaneler özel teşebbüslerdir. Kapatılmasına ancak  ve ancak, kurum ortakları karar verebilir. Serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı bir ülkede hükümet kararıyla özel teşebbüslere kilit vurulamaz. Özel teşebbüslerden kastımız mahalle bakkalından büyük alışveriş merkezlerine kadar tüm ticari işletmelerdir. Bugün dershaneleri kapatmak isteyen hükümet yarın oteller ya da mahalle bakkallarını da kapatabilirim diyebilir. Bu durum özel teşebbüslerde tedirginlik yaratabilir. Bu anayasaya aykırı bir tutumdur. Hükümetin dershanecilik sektörünün üstüne bu kadar gelmesinin altında yatan neden nedir merak ediyorum. Dershane özel ders alamayan öğrencilerin sınıf ortamı içerisinde daha uygun fiyatlarla ders aldıkları kurumlardır. Eğer dershanecilik sektörünü kapatırlarsa birçok sıkıntı oluşacaktır. Bizler öğretmen istihdam eden, yardımcı personel çalıştıran, vergisini veren kurumlarız. Ne değişti de  bir  anda vergisini veren, Milli Eğitim   müfettişleri tarafından denetlenen, öğrencilere destek olan, öğretmen istihdam eden bu kurumlar kötü oldu bunu anlamak çok zor.

Bakanımız, ‘Dershanelerin yüzde 70’i özel okul olmak istiyor’ dedi. Bu açıklamayı çok inandırıcı bulmuyorum. Bu ülkede görmezden gelemeyeceğimiz bir gerçek  var.Ülkenin ekonomik yapısı, kişi başına düşen millli gelir özel okul sayısının artmasına olanak vermemektedir. Mevcut özel okulları incelediğimizde kapasitesinin yarısını doldurabildiğini görüyoruz. Ayrıca bakanlığın özel okul olmamız için bize verdiği teşvik paketi de yeterli değildir. Bu konuda ciddi bir çalışma yapılması gerekir. Herkes  bunun bilincindedir. Bütün özel teşebbüsler arza talep şeklinde ortaya çıkar. Dershanecilik ve özel okul kavramı aynı şeyi temsil etmez. Eğer aynı şey olsaydı özel okula devam eden öğrencilerin büyük bir kısmı  aynı zamanda dershaneye de  devam etmezdi. Benim görüşüm  hükümet eğitim-öğretimi  bir nebzede olsa  özelleştirerek üzerindeki bu yükü hafifletmek istiyor. Ancak bu  dayatmayla yapılamaz. Hükümetin dershanecilik sektörü hakkındaki söylemleri oldukça sert ve kırıcıdır. Bizler samimiyetle ülkemize hizmet eden eğitim kurumlarıyız. Bir eğitimci olarak iktidarın bu tavrını kınıyorum. Önümüzdeki yıl hangi kuruma bağlı olacağımızı şu anda bilmiyorum. Ancak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da doğru bildiklerimizi Türkiye Cumhuriyeti’nin çatısı altında yapmaya devam edeceğiz.


* Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Duygu ve düşüncelerimi sizin aracılığınızla ifade ettiğim için çok mutluyum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Sizin aracılığınızla öncelikle değerli Serikli hemşehrilerimizin ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

 


Kaynak / Editör: Serik Postası - Namık Kemal KILINÇ Okunma 18684

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

ÇocukÇa Derneği’nden Kıyafet Yardımı
Jandarmadan gençlere yemek
Ekiz’in 2018-2019 eğitim-öğretim yılı mesajı
Antalya Akev Üniversitesi Öğrenci Kayıtlarına Başladı
Milli Eğitimin yeni müdürü İzgi
Maddeye değil hayata bağlan
İşte Serik’in gururları
Serik Belediyesi Engellileri Unutmadı

Diğer Haberler

Cumhuriyet Halk Partisinin yeni yönetimi
Fırtınadan manzaralar
Duran Tır’a Arkadan Çarptı
Serik Belediyesinden Ramazan Boyunca İftar Yemeği
Lider Akşehir’den 3 Puanla Döndü
Konur: “Artık Serik’in boşa geçirecek zamanı yok”
Tır otomobile çarpıtı: 4 yaralı
Çam’dan asfalta “Baklavalı kutlama”
E-Gazete (Serik Postası)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Ali Oğuz Kehya

Ali_Oğuz_Kehya Murtazam Benim

15.02.2019 12:54:46

23 Şubat 1990   Bu yaz sezonunda Belek Şeytan Evimde ..

A. Bayar

A._Bayar ZOR OLMASA GEREK

14.02.2019 16:45:40

“Gökyüzünün başka rengi de varmış!..

Kadir TEMİZ

Kadir_TEMİZ Orantısız kasisler!

27.05.2016 10:13:26

Uzunca bir süredir ara verdiğim yazılarımda bu hafta &l..

Necati GÖKDEMİR

Necati_GÖKDEMİR BAYRAK

27.06.2014 03:29:41

Yorgan gider kavga biter, Yiğit ölür name kalır, ..
Son Dakika: Çakış'ta İntihar Vakası!ANTALYA'nın Manavgat ilçesi Çakış Mahallesi'nde ikamet eden F..
En Çok Okunanlar
Son Dakika | Olaylı Serikspor - Cizrespor maçı için Grup Pehlivanlarda Bugün oynanan TFF 3'üncü Lig müsabakası Serikspor - Ciz.. Antalya İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne iki adet .. Serik sahaya indi Yeşil-beyazlılar, yeni sezon hazırlıklarına kendi tesislerinde günde t.. Belek yolundaki Kaza da 2 kişi yaralandı Serik Belek turizm yolunda meydana gelen iki araçlı kazada iki kişi ..

31 Mart yerel seçimlerinde tercihiniz nedir? (İsminiz gözükmeyecek)


Anketler
   Yusuf MECEK (İYİ-CHP)3 Kişi (% 33 )
   Mehmet HABALI (DSP)4 Kişi (% 44 )
   Enver APUTKAN (AKP-MHP)2 Kişi (% 22 )

Toplam 9 Kişi


Hava Durumu
Şehir
(Antalya)
Bugün
9°°C - 19°°C
Salı
10°°C - 21°°C
Çarşamba
10°°C - 20°°C
Perşembe
10°°C - 19°°C

Günün Sözü


Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17